Ήταν ένας εξαιρετικός καιρός και μια διοργάνωση με ιδιαίτερα πολλές συμμετοχές από δρομείς. Οι θεατές δεν περιορίστηκαν στις κερκίδες, καλύπτοντας και τον χώρο του στίβου. Ήταν τα 30ά – και επετειακά - «ΚΥΡΙΑΚΙΔΕΙΑ, στο Δημοτικό Στάδιο Φιλοθέης «Σ. ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ».

DSC 0079

Ο αγώνας ήταν το αποτέλεσμα της συνεργασίας του Αθλητικού Ομίλου Φιλοθέης και του Δήμου Φιλοθέης-Ψυχικού, ενώ αποτέλεσε συνδιοργάνωση του ΟΚΑΠΑ και της ΔΗΚΕΦΙΨ, υπό την αιγίδα του ΣΕΓΑΣ. Παράλληλα όμως με τους αγώνες, πραγματοποιήθηκε και η τελετή των εγκαινίων της ανακατασκευής του σταδίου της Φιλοθέης, που είχε υποστεί εκτεταμένες ζημιές μετά την υπερχείλιση του Ποδονίφτη, πριν μερικούς μήνες. Έτσι σήμερα, το στολίδι του στίβου της περιοχής αλλά και… «Σπίτι της Ολυμπιονίκου Κατερίνας Στεφανίδη», είναι πλέον εντελώς ανακαινισμένο, με καινούργιο ελαστικό τάπητα και νέο χλοοτάπητα.

Μες δυό λόγια, είναι πανέτοιμο να υποδεχτεί ξανά αθλούμενους πολίτες, αθλητές και αθλήτριες όλων των επιπέδων και κατηγοριών, τους μαθητές και τις μαθήτριες των όμορων σχολείων αλλά και να φιλοξενήσει με προδιαγραφές Τοπικούς και Διεθνείς αγώνες στίβου. Το έργο έγινε με τη συγχρηματοδότηση της Περιφέρειας Αττικής και του Δήμου Φιλοθέης – Ψυχικού. Την κορδέλα "έκοψαν" ο Δήμαρχος Φιλοθέης-Ψυχικού Παντελής Ξυριδάκης, ο Αντιπεριφερειάρχης Αττικής  Γιώργος Καραμέρος και ο Πρόεδρος του Α.Ο.Φιλοθέης Γιάννης Προβελέγγιος.

PSX 20190127 133747

Για την ιστορία, πρέπει να θυμίσουμε ότι ο αγώνας δρόμου έγινε στην μνήμη του Στέλιου Κυριακίδη , του δρομέα αντοχής ο οποίος ήταν ο πρώτος αθλητής (εκτός Αμερικανών και Καναδών ) που τερμάτισε 1ος στον Μαραθώνιο της Βοστώνης το 1946 . Η συνεισφορά του στον Ελληνικό και τον Κυπριακό αθλητισμό ήταν ιδιαίτερα σημαντική, καθώς ανέδειξε και διέδωσε τα αγωνίσματα του στίβου.

PSX 20190127 133851

Πριν την εκκίνηση των 10 km, έγινε η δωρεά του σπάνιου πίνακα του Στέλιου Κυριακίδη προς τον Α.Ο.Φιλοθέης, από την οικογένεια και τα παιδιά του Δημήτρη Κυριακίδη, Ελένη Κοντού και Μαρία Καλοφωλιά.

DSC 0083

DSC 0093

Δρομείς όλων των ηλικιών βρέθηκαν στον στίβο της Φιλοθέης για να πάρουν μέρος στους αγώνες των 1000 μέτρων (για τις μικρές κατηγορίες) αλλά και για τον αγώνα των 10 χιλιομέτρων. Ως προς τους αγώνες του ενός χιλιομέτρου , έγινε ρεκόρ συμμετοχής, καθώς 224 μικροί αθλητές από διάφορους αθλητικούς συλλόγους πέρασαν τελικά την γραμμή του τερματισμού. H εκκίνηση του δρόμου των 10 χιλιομέτρων, δόθηκε από τον Δήμαρχο Φιλοθέης-Ψυχικού Παντελή Ξυριδάκη και οι – συνολικά - 780 αθλητές, ξεχύθηκαν στους δρόμους της Φιλοθέης με σκοπό τον τερματισμό, δημιουργώντας νέο ρεκόρ συμμετοχής. Οι καιρικές συνθήκες βοήθησαν στην ομαλή διεξαγωγή του αγώνα, καθώς η ηλιοφάνεια και η άπνοια βοήθησε ώστε να τερματίσουν με πολύ καλούς ατομικούς χρόνους, όλοι οι δρομείς . Στην κατηγορία 10 km ανδρών νικητής αναδείχθηκε ο Χαράλαμπος Πιτσώλης του ΓΑΣ ΙΛΙΣΟΣ με 32"46 και ακολούθησαν στην δεύτερη και τρίτη θέση οι Αλέξης Πασπάτης του ΓΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ και ο ανεξάρτητος δρομέας Αναστάσιος-Θωμάς Κωστούρος.

DSC 0035οκ

Στην κατηγορία των γυναικών, πρώτη τερμάτισε με νέο ρεκόρ διαδρομής (37"50) η Κατερίνα Ασημακοπούλου του POLIAS RUNNERS και στη δεύτερη και τρίτη θέση η Βασιλική Σπάθη του ΓΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ και η Βίκυ Κολοβού του ΓΑΣ ΙΛΙΣΟΣ.

DSC 0056

Ακολούθησαν οι απονομές στους νικητές του αγώνα αλλά και στους πρώτους των ηλικιακών κατηγοριών. Στους πρώτους νικητές και νικήτριες, όλων των κατηγοριών, απονεμήθηκε φανέλα απομίμηση, αυτής που φορούσε ο Στέλιος Κυριακίδης το 1946, στον νικηφόρο αγώνα του Μαραθωνίου της Βοστόνης. Σημαντικό γεγονός του αγώνα ήταν η συμμετοχή και ο τερματισμός του Νίκου Πολιά, κατόχου του πανελλήνιου ρεκόρ της Αυθεντικής Διαδρομής του Μαραθωνίου και πολυνίκη του Πανελληνίου πρωταθλήματος Μαραθωνίου.

DSC 0067

DSC 0107

DSC 0150

Η συνεισφορά των εθελοντών, των Εργαζόμενων στο Δήμο, των κριτών ΣΕΓΑΣ, της Ο.ΔΙ.Κ. (Ομάδα Διαχείρισης Κρίσεων), της αστυνομίας (Τροχαία Κηφισιάς, Αστυνομικό Τμήμα Ψυχικού) , τον ΟΑΣΑ, τη ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ, ήταν πολύ σημαντική ώστε να πραγματοποιηθεί ομαλά ο αγώνας , στηριζόμενοι στις οδηγίες του Α.Ο. Φιλοθέης που τον οργάνωσε και φρόντισε μέχρι και την τελευταία λεπτομέρεια.

Χορηγοί ήταν οι: ASICS, ΝΕΡΑ ΒΙΚΟΣ, ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΝ ΦΑΡΟΣ ΜΠΕΪΚ, RUNNER MAGAZINE, ΣΤΙΒΟΖ, ΕΡΤ.

Τους αγώνες τίμησαν με την παρουσία τους ο Δήμαρχος Φιλοθέης-Ψυχικού Παντελής Ξυριδάκης, ο Αντιπεριφερειάρχης Αττικής Γιώργος Καραμέρος, ο Αντιπρόεδρος της Νέας Δημοκρατίας Κωστής Χατζηδάκης, η Βουλευτής Επικρατείας με τη Νεα Δημοκρατία Νίκη Κεραμέως, ο Δήμαρχος Αμαρουσίου και Πρόεδρος της ΚΕΔΕ Γιωργος Πατούλης και ο Πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Κώστας Παναγόπουλος. Μαζί τους, η Πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Φιλοθέης-Ψυχικού Κατερίνα Αλεξοπούλου, η Αντιδήμαρχος Θεμάτων Καθαριότητας Αικατερίνη Πετρίτση – Μουράντ, ο Αντιδήμαρχος Τεχνικής Υπηρεσίας Αλκιβιάδης Γάτος, η Αντιδήμαρχος Θεμάτων Κοινωνικής Προστασίας, Αλληλεγγύης, Παιδείας, Υγείας, Αθλητισμού Μάρω Τρέζου – Σκουρογιάννη, ο Αντιδήμαρχος Θεμάτων Πρασίνου & Ανακύκλωσης Βύρων Σαμαρόπουλος, η Πρόεδρος του Ο.Κ.Α.Π.Α Νέλλη Λάβδα, η Αντιπρόεδρος της ΔΗ.ΚΕ.ΦΙ.Ψ, Σόφη Ζαφρακοπούλου, η Δημοτική Σύμβουλος και Πρόεδρος της Επιτροπής Εθελοντισμού Άννα Κούμπα – Κομνηνού, ο Δημοτικός Σύμβουλος  Γεράσιμος-Αλέξανδρος Μαζαράκης, η Δημοτική Σύμβουλος  Έλση Δημουλά, ο Δημοτικός Σύμβουλος Δημήτρης Γαλάνης, ο Πρόεδρος του ΕΑΣ / ΣΕΓΑΣ Χαράλαμπος Γεωργακόπουλος, ο Πρόεδρος του Αθλητικού Ομίλου Φιλοθέης Γιάννης Προβελέγγιος μαζί με όλο το Δ.Σ του Ομίλου.